Notes from meet with North Posey and Tecumseh:

Team scores: N. Posey 64, CWC 56, Tecumseh 39

100: Marie Blankenberger 14.4 (4th), Faye Yang 15.7

1600: Payton Dixon 5:51 (1st), Sam Wooten 6:49

400 relay: Marie Blankenberger, Carrie Blankenberger, Faye Yang, Janes Smith 57.7 (2nd)

400: Marie Blankenberger 1:09 (2nd), Faye Yang 1:16

800: Sydney Lucas 2:38 (1st)

200: Janes Smith 28.8 (2nd), Faye Yang 34.1

3200: Payton Dixon 14:04 (1st), Sam Wooten 15:41 (3rd)

1600 relay: Marie Blankenberger, Payton Dixon. Sydney Lucas, Janes Smith 4:37 (1st)

3200 relay: Payton Dixon, Sam Wooten, Carrie Blankenberger, Sydney Lucas 11:40 (1st)

High Jump: Bre Swanberg 4’4” (3rd)

Shot Put: Bre Swanberg 28’7” (1st), Haley Vaught 19’4”

Discus: Bre Swanberg 90’1” (1st), Haley Vaught 44’1”

Notes from Benton Invite (14-team event)

Point scorers:

Discus: Bre Swanberg 89’6” (7th)

3200: Payton Dixon 12:09 (2nd)

800: Sydney Lucas 2:32 (2nd)

800 relay: Kelsi Kessler, Marie Blankenberger, Olivia Bohleber, Janes Smith 2:02 (7th)

1600: Payton Dixon 5:48 (3rd)

1600 relay: Kelsi Kessler, Marie Blankenberger, Sydney Lucas, Janes Smith 4:29 (2nd)

Other results:

High Jump: Bre Swanberg 4’4”

Shot Put: Bre Swanberg 27’11”, Haley Vaught 18’8”

Discus: Haley Vaught 38’6”

3200: Emma Files 14:59 (personal best)

800: Carrie Blankenberger 3:00 (personal best)

100 Hurdles: Allie Gee 23.07

100: Olivia Bohleber 15.51, Alexis Switzer, 15.67

400: Faye Yang 1:15.51, Sina Wikens 1:21.16

300 Hurdles: Allie Gee 1:03.35, Alexis Switzer 1:05.28

1600: Sam Wooten 6:30.29 (personal best)

200: Olivia Bohleber 32.24, Faye Yang 33.36

Carmi Invitational

Team Scores: Christopher 139, Johnston City 118, CWC 83, Harrisburg 61, Hamilton Co. 43, Sesser-Valier 30, Woodlawn 26, Fairfield 26, Eldorado 18, Flora 5, NCOE 3.

CWC results:

Pole Vault: Carrie Blankenberger 6’0” (3rd)

High Jump: Bre Swanberg 4’6” (7th)

Shot Put: Bre Swanberg 28’7” (7th), Haley Vaught 19’6”

Discus: Bre Swanberg 85’0” (4th), Haley Vaught 45’9”

200: Alexis Switzer 32:57

400: Janes Smith 1:07.59 (2nd)

800: Sydney Lucas 2:37.13 (1st)

1600: Payton Dixon 5:57.7, (1st), Sam Wooten 6:31.47 (2nd)

3200: Payton Dixon 13:20.94 (1st)

300 Hurdles: Allie Gee 58:07 (4th)

400 relay: Allie Gee, Marie Blankenberger, Alexis Switzer, Olivia Bohleber 57.37 (4th)

800 relay: Allie Gee, Marie Blankenberger, Alexis Switzer, Olivia Bohleber 2:03.00 (5th)

1600 relay: Olivia Bohleber, Marie Blankenberger, Sydney Lucas, Janes Smith 4:39.34 (2nd)

3200 relay: Payton Dixon, Sam Wooten, Carrie Blankenberger, Sydney Lucas 11:15.80 (1st)